Menu Close

Jaką rolę pełni notariusz?

 

Większość z nas kiedykolwiek sprzedawała lub kupowała jakąś nieruchomość, czy to działkę, czy mieszkanie, czy też domu. W trakcie tej czynności należy dokonać bardzo wielu niezwykle istotnych formalności, a o żadnej nie wolno zapomnieć. Konieczna jest przede wszystkim obecność takiej osoby jak właśnie notariusz. Kraków to bardzo duże miasto, gdzie takich miejsc, kancelarii ( link ) można znaleźć mnóstwo.

 

W trakcie sprzedaży nieruchomości notariusz jest potrzebny w bardzo wielu procesach. W Krakowie i innych miejscach wymagane jest przede wszystkim sporządzenie aktu własności, który właśnie bez podpisu notarialnego nie ma żadnej mocy prawnej. Koszty czynności prawnych w trakcie sprzedaży nieruchomości uzależnione są przede wszystkim od wartości tej nieruchomości. Tylko ich część jest stała.

 

Rodzaj kosztu związanego z pracą notariusza w Krakowie Cena – notariusz – Kraków – przyklad dla nieruchomości o wartości do 500 tys. zł
Podatek od czynności cywilnoprawnych 10000 zł
Opłata sądowa za wpis własności do Ksiąg Wieczystych 200 zł
Wynagrodzenie notariusza 1585 zł
Taksa notarialna za wypisy aktu notarialnego 240 zł
Podatek VAT 419,75 zł
RAZEM 12444,75 zł

Można w Krakowie znaleźć niejednego notariusza, a każda z kancelarii funkcjonujących w tym mieście cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jeśli poszukujemy takiej kancelarii, możemy zwrócić uwagę na koszty wykonywanych przez nią czynności prawnych, aby poszukać bardziej korzystnych opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *